Yurtdışında Yaşayan Ailelerimizin Çocukları ISEWorld’e Emanet

İş, Eğitim ya da Göçmenlik gibi nedenlerle Amerika, Kanada, Almanya, İngiltere, Avustralya gibi ülkelerde yaşayan ailelerimizin en büyük sorunlarından biri olan “çocukların eğitim hayatı” meselesi, ISEWorld’ün profesyonel danışmanlık hizmetleriyle ortadan kalkıyor

21. yüzyılla birlikte global bazda sınırların resmen olmasa da fiilen ortadan kalkmasıyla ülkeler arasında ziyaretler her geçen gün artıyor. Eğitim, iş, turizm, göçmenlik gibi çeşitli nedenlerle gerek öğrenciler gerek çalışan bireyler ve aileleri, başta Amerika, Kanada ve Avrupa ülkeleri olmak üzere, yurtdışındaki fırsatları değerlendirmekte tereddüt etmiyor. Benzer şekilde, ülkemizdeki eğitim kalitesinin ve yabancı eğitim kurumlarıyla akademik ortaklıkların artması ve elbette Türkiye’nin global dünyanın merak ve ilgi uyandıran öğelerinden biri haline gelmesi gibi temel nedenlerle yabancı öğrencilerin ve ailelerin Türkiye’ye çeşitli nedenlerle gerçekleştirdikleri ziyaretler de artıyor.

Yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlarımıza baktığımızda; Avrupa ülkelerinde 4 milyon, ABD ve Kanada’dan oluşan Kuzey Amerika’da 300 bin, Orta Doğu ülkelerinde 200 bin, Avustralya’da ise 150 binlik hatırı sayılır göçmen nüfusu göze çarpıyor. Yukarıda belirttiğimiz kimi nedenlerle yurtdışında yaşayan Türklerin önemli bir kısmı, bulundukları ülkelerde sürekli olarak ikamet etmekte olup, yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığını da alıyorlar.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız göç alan ülkelerin ekonomik kalkınmalarına önemli katkıda bulunurken, çoğu artık sadece işçi konumunda olmayıp üniversite, bilim, tıp, mühendislik, hukuk, gazetecilik, iş dünyası, sanat, politika, spor gibi çeşitli alanlarda meslek sahipleri olarak göç alan ülkelerin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel hayatına katılıyorlar.

Yurtdışı hayatının en büyük sorunu: Çocukların okulu!

İster Türkiye’den Amerika ya da Kanada gibi ülkelere iş, göçmenlik ya da yerleşme gibi sebeplerle gidip yaşayanların, isterse benzer sebeplerle Türkiye’ye gelen yabancıların en önemli sorunlarından biri, çocuklarının okul problemleridir. Dikkatinizi çekmiştir; Türkiye’ye yerleşen yabancı misafirlerimizin, özellikle de spor dünyasından ünlülerin ve ailelerinin Türkiye’ye gelişlerinde dikkat ettikleri en önemli hususlardan biri, çocuklarının kendi ülkelerindeki eğitim kalitesine sahip bir okula girip giremeyecekleridir.

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza ya da Türkiye’ye yerleşen yabancı ailelere en büyük eğitim desteğini ve çocuklarının okul problemleriyle ilgili çözümleri ISEWorld sunuyor. Amerika, Kanada ya da diğer ülkelere göçmenlik hakkı bulunan aileler, çocuklarının Amerikan Özel Lise, Amerikan Devlet Lisesi, Kanada liseleri gibi okul seçimi, bu okullara başvurularının yapılması gibi konularda ISEWorld’den danışmanlık  alabilmektedir.

Vatandaşlarımızın eğitim, iş veya göçmenlik gibi sebeplerle yerleştikleri ülkelere aileleriyle birlikte gitmeleriyle, ailelerin çocukları için Türkiye’de başlayan eğitimlerini yurtdışında en üst seviyede sürdürme olanakları yine ISEWorld tarafından sunulmaktadır. Göçmenlik aldıkları ya da belirli bir dönem için yerleşme durumunda oldukları Amerika ya da Kanada gibi ülkelerin eğitim sistemini henüz yakından tanıma olanağı bulamayan aileler, ISEWorld’ün profesyonel danışmanlık hizmetiyle yurtdışı hayatları ve çocuklarının gelecekleri için hayati bir problemi çözüme kavuşturarak, çocuklarının hedef ve hayallerine uygun okulun seçilmesini sağlıyorlar.

ISEWorld’ün Destek Programı ile daha mutlu bir yurtdışı hayatı

ISEWorld’ün Kanada, Amerika ya da diğer ülkelerde yaşayan göçmen ailelerin çocukları için oluşturduğu Destek Programı kapsamında;

 1. Program Başvurusu
 2. Veli – Öğrenci Görüşmeleri
 3. Dil ve Akademik Seviye Tespiti
 4. Destek Programları
 5. Özel Lise/ Devlet Lisesi Olarak Uygun Okul Seçimi

Gibi aşamalarda ailelerimize titiz bir hizmet verilmektedir.

Kariyerinizi Etkileyecek Sınavlara Workshop’larla Hazırlanın

Göz açıp kapayıncaya kadar Aralık ayı geldi ve 2014’ten geri saymaya başladık. Bu elbette hatırı sayılır kalabalıkta bir grup için çok ayrı anlamlar ifade ediyor: Öğrencilerin ve iyi bir mesleki kariyer yapmak isteyen yeni mezunların hayatlarında büyük yer tutan önemli sınavlar kapıya dayanmaya başlıyor.

Bu sınavlara nasıl hazırlanabileceğine geçmeden önce dilerseniz yaklaşan yoğun sınav takviminin önemli duraklarına bir göz atalım.

 • Yükseköğretime Geçiş Sınavı 2015-YGS: 15.03.2015
 • Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi) 2015-YDS İlkbahar Dönemi: 05.04.2015
 • Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (İlkbahar) 2015-ALES İlkbahar: 10.05.2015
 • Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) 2015-LYS4: 13.06.2015
 • Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) 2015-LYS1: 14.06.2015
 • Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) 2015-LYS5: 14.06.2015
 • Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) 2015-LYS2: 20.06.2015
 • Lisans Yerleştirme Sınavı-3 (Edebiyat-Coğrafya) 2015-LYS3: 21.06.2015
 • Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (Sonbahar) 2015-YDS Sonbahar: 13.09.2015

Ulusal ve uluslararası sınavlara hazırlığın olmazsa olmazı: Workshop’lar

Yurtiçindeki akademik programın yanında, yurtdışındaki lise ve üniversitelerin de başvurularını yakın bir zamanda kabul etmeye başladığı düşünüldüğünde, hangi sınav olursa olsun en kısa zamanda hazır hale gelmenin önemi daha da artıyor.

Bu yolda okulda alınan eğitimin dışında en önemli katkı, kuşkusuz ki Test Hizmetleri gibi kurumların eğitmenlerinden alınan sınav hazırlık eğitimleri ve workshop çalışmalarıdır. Öğrencileri yurtdışındaki en iyi kolej ve üniversitelerle buluşturan ACT, GMAT, IELTS, SAT I-II, TOEFL ve TOEIC gibi dünya çapındaki sınavlara hazırlıkta uzman desteği almak, dünyanın dört bir yanından “rakiplerin” önüne geçme konusunda büyük artılar sağlar. Öğrencinin eksiklerini tamamlamasını sağlayan workshop çalışmaları, gerektiği takdirde sınav sonrasında da verilir.

Birebir ya da grup halinde workshop’larla İş İngilizcesi

Yurtdışında üniversite eğitiminin yanında, Test Hizmetleri tarafından yürütülen birebir ya da grup halindeki workshop çalışmaları kurumları da kapsar. Şirketlere yönelik İş İngilizcesi eğitim ve workshop programlarıyla, ulusal ya da uluslararası alanda başarıları arttırmak isteyen şirketler vizyonlarını geliştirme imkanı bulurlar.

Şirketlere yönelik bu İş İngilizcesi eğitimleriyle;

 • Katılımcılar dünya gündeminden iş konularıyla buluşturulur,
 • Ünlü dergilerden makaleler üzerinde çalışılarak workshop katılımcılarına iş dünyasına ait terimler öğretilir,
 • Kursiyerler gramer olarak geliştirilir,
 • Sunum, toplantı, uluslararası misafir ağırlama gibi alanlarda bu eğitim ve workshop çalışmalarına katılanlar bilinçlendirilir.

Sınırlı kontenjanlar dolmadan Workshop’lara başvurunuzu yapın

Türkiye’de lise eğitimi, yurtdışında eğitim ya da İş İngilizcesi fark etmeksizin, yaklaşan başvuru ve sınav dönemine en iyi şekilde hazırlanmak sizin elinizde. Bu hayati değer taşıyan sınavlar yaklaşırken, Test Hizmetleri’nin workshop’ları için sınırlı kontenjanlar dolmadan yerinizi ayırtın!

Sınav Maratonu Başladı

Öğrencilerin sınav maratonlarının ilk durakları olan TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavı geçtiğimiz hafta içinde yapıldı ve soru-cevaplar MEB’in resmi sitesi üzerinden heyecanlı bir bekleyiş içinde olan öğrencilere ve velilere sunuldu.

TEOG kapsamında, 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen birinci dönem ortak sınavlarında; ilk gün Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, ikinci gün ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dil yazılıları yapıldı. Adı geçen her ders için test usulü 20 soru sorulan sınavda yanlış cevap sayısı doğru cevap sayısını etkilemiyor.

Bu önemli sınavla geleceklerini şekillendirme yolunda ilk adımı atan öğrencilerin sınav heyecanları, daha iyi bir liseye ve sonrasında da üniversiteye giriş yolunda azalmadan devam edecek. Bu yolda ülkemizde de gitgide yaygınlaşan yurtdışında eğitim seçenekleri, Türkiye’deki kızgın rekabetten bunalan öğrencilerimizin ve velilerin imdadına yetişiyor.

Yurtdışı eğitim popülerleşiyor: Sıra sizde (mi?)

Yurtdışı eğitim maliyetlerinin ülkemizdeki üst düzey okulların maliyetleriyle eşitlenmesi, lisenin tamamını ya da bir dönem/ akademik yılı yurtdışında okuyan öğrencilerin kariyerleri için avantajlarla dönmesi, yurtdışı okullarının tanıdığı YÖK denkliği, staj ve burs imkânları, üniversiteye giriş kolaylığı gibi nedenlerle öğrencilerimiz başta ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya gibi eğitim kalitesinin çok yüksek olduğu ülkeler olmak üzere, İsviçre, Fransa, İtalya, İspanya ve diğer AB ülkelerinin yolunu tutuyor.

Lise çağındaki öğrencilerin hayalindeki öğrenci değişim programlarına katılmak isteyen (Exchange), yurtdışı kolejlerine ya da üniversitelerine girmeyi planlayan gençlerin sınavlarla yolları kesişmeye devam etse de bu yolları takip edebilmek için genellikle yabancı dil seviyesini belgelemek yeterli oluyor- hem de en iyi eğitim sistemine sahip ülkelerin en iyi okulları için bile!

İster yurtdışındaki devlet ya da özel bir liseye ya da bir üniversiteye kabul için olsun, isterse de herhangi bir iş fırsatı için olsun; başta İngilizce olmak üzere yabancı dil seviyesini belgelemek için yapılan uluslararası sınavlar öğrencilerin akademik kariyerlerini ve kişisel gelişimlerini üst seviyeye çıkaracak ilk adım olarak görülüyor.

Profesyonel Sınav Destek Programı ile başarıya koşun

Başta TOEFL, TOEIC, SSAT, ISEE, SLEP, PLEP, ACT olmak üzere, yüzlerce sınava ev sahipliği yapan Test Hizmetleri, Profesyonel Sınav Destek Programı ile öğrencilerini bu sınavlara ve yurtdışındaki akademik kariyerlerine uzman eğitmenleri eşliğinde en iyi şekilde hazırlarken, onları workshop çalışmalarıyla da destekliyor. Sınavlardan sonra da workshop çalışmalarıyla eksiklerini gidermeleri konusunda yardımcı olan Test Hizmetleri, öğrencilerin kariyer planlamasında onları yalnız bırakmıyor.

Şirketlere yönelik İş İngilizcesi ve toplu sınavlar

Benzer şekilde, Prometric sınavlarıyla ve kurumsal toplu sınavlarla farklı ihtiyaçlara yönelik de hizmet veren kurum, şirketlere yönelik İş İngilizcesi programlarıyla doğru şirket ve çalışanları bir araya getiriyor.

TEOG’a giren öğrencilerimiz henüz yolun çok başında olsa da akademik başarı ve kayda değer bir mesleki kariyer zamanında ve doğru planlamayla geliyor. Kapasitenize ya da çocuğunuzun kapasitesine güveniyorsanız ve daha iyi şartlar altında, daha büyük fırsatları rahatça önüne çıkaracak bir eğitim almasını diliyorsanız, yurtdışı değişim programları ve yurtdışı devlet ya da özel liselerinde eğitim hakkında daha fazla bilgi edinin ve bunları ailenizle paylaşın.

Unutmayın; hayal gibi gördüğünüz yurtdışı eğitim kurumlarında eğitim görmek, bir parçası olmak istediğiniz şirketlerde çalışmak ya da bünyenize uygun çalışanlarla yolunuza devam etmek sanıldığı kadar zor değil. Size uygun bir sınav belirleyin ve kararlılıkla üzerine gidin. Farkı göreceksiniz.

Yüksek Kalite Peşindeki Öğrencilere Bir Yol Görünüyor

Ülkeler arası sınırların ortadan kalkması, bilgiye ulaşımın eskisinden çok daha kolay ve hızlı olması ve elbette ki devletlerin eğitim politikalarında uluslararası eğitimi teşvik eder politikalar benimsemesi, yabancı ülkelerde eğitim alan öğrenci sayısını giderek yükseltiyor. Birkaç sene öncesine kadar yurtdışı eğitim denince büyük oranda üniversite eğitimi gelirken, şimdi yurtdışında lise eğitimi de öğrencilerimizi dünyanın sayılı eğitim kurumlarıyla erken yaşlarda bir araya getiriyor.

Bu doğrultuda, dünyanın birçok ülkesinde lise öğrenci değişim programlarını ve Milli EğitimBakanlığı’nın proje ortağı Globalise Vakfı’nın Türkiye temsilciliğini yürüten ISEWorld, lise çağındaki öğrenciler için üç ayrı programı öğrencilerin ve velilerin dikkatine sunuyor.

Sadece CV’de değil, özde de “değişim”

Tam adıyla Kültürlerarası Değişim Programı, biraz daha kısaltılmış adıyla Değişim Programı ya da gençler arasındaki “cool” adıyla “Exchange”, ülkemizde gittikçe popülerleşiyor. Birbirinden renkli ülkelerde kaliteli bir lise eğitimi almak, farklı kültürleri tanımak, yabancı dilini geliştirmek, farklı eğitim sistemleriyle tanışmak, en önemlisi de kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmek adına hayaller kuran öğrenciler, işte bu hayallerini ISEWorld rehberliğinde gerçekleştiriyor.

Kültürlerarası Değişim Programlarının ülkemizdeki en iyi uygulayıcısı olan ISEWorld, ister bir dönem boyunca ister bir akademik yıl boyunca yurtdışındaki en iyi liselerde eğitim görmek isteyen öğrencilerimizi en doğru adreslere yönlendiriyor.

Öğrencinin gideceği ülkenin belirlenmesi, eğitim göreceği okulun seçilmesi, seçilen okula başvuru yapılması, yurtdışında öğrencinin kalacağı gönüllü ailenin bulunması, vize işlemleri ve elbette öğrencinin yurtdışına hazırlandığı oryantasyon programları ile işleyen süreçte ISEWorld, öğrencilerinin gerek bu hazırlık sürecindeki gerekse de yurtdışında geçirdikleri süre boyunca tüm ihtiyaçlarıyla yakından ilgileniyor.

Eğitim Bakanlıklarıyla ortak yürütülen Devlet Seçimli Lise Programı

ISEWorld’ün Devlet Seçimli Lise Programları ile öğrencilereğitimlerini bir dönemden bir yıla kadar değişen periyotlarda yurtdışında devam ettirebilirken, bu programların genel hedefi olan kültürel ve akademik gelişim olanaklarından da sonuna kadar yararlanıyorlar.

Eğitim kalitesinin çok yüksek olduğu Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinin Eğitim Bakanlıklarıyla ortak yürütülen çalışmalar neticesinde gelişmiş teknolojik donanıma, sağlam bilgi altyapısına, zengin spor ve sanat aktivitelerine sahip okullarda öğrenim gören gençlerimiz, diğer Yurtdışı Lise programlarımızda olduğu gibi yine ISEWorld’ün rehberliğinde yeni bir geleceğe hazırlanıyor.

Özel Yatılı ve Gündüzlü Lise Programı ile saygın bir okula adım atın

Başta ABD, Kanada, İngiltere, Almanya ve İsviçre olmak üzere, son derece yüksek kalitede eğitim sunan, öğrencilerinin dünyanın en iyi üniversitelerine girme imkânı bulduğu, fiziksel anlamda yüksek donanımlı, düşük mevcutlu sınıflara sahip bu okullar, tarihlerinden aldıkları güç ve tecrübeyi öğrencilerine aktarırlar. Öğrencilerinin kişilik özelliklerine ve hedeflerine yönelik özelleştirilmiş eğitim olanakları sunan okullar, bir nevi üniversite hazırlık görevi üstlenirler.

Kampüs ve yurtların sağladığı güvenli ortamda konaklamayı tercih edenler Boarding School denen Özel Yatılı okullara giderken, Day School denen Özel Gündüz okullarına devam eden öğrenciler aile yanında konaklarlar.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için ISEWorld tarafından özenle seçilen özel okullar, özellikle spor ve sanat dallarında son derece iddialı programlar ve zengin aktiviteler sunarken, gerek yatılı gerekse de aile yanı konaklamalı olsun; yurtdışında eğitim almaya giden öğrencilerimiz yabancı dillerini en üst seviyeye çıkarırken hem akademik hem de kişisel gelişim anlamında unutamayacakları deneyimler yaşarlar.

Birebir dersler ve Workshop çalışmalarının ardından; İYİ YOLCULUKLAR!

Yurtdışında eğitim kararını verdikten sonra prosedür çok basit: ISEWorld sizi ve hedeflerinizi tanıdıktan ve dil ve akademik seviyenizi tespit ettikten sonra sizin için en doğru eğitim sisteminin olduğu ülkeyi ve okulları belirliyor, kariyerinizi tüm bunlara göre planlıyor. Başvuru ve mülakat süreçlerini bizzat yürüten ISEWorld uzmanları, Oryantasyon Programları ile öğrencilerini program öncesinde yurtdışına her anlamda hazırlamakla kalmıyor, yurtdışında yaşam sürecinde de onların her sorunlarıyla yakından ilgilenmeye devam ediyor.

Hangi programı seçersiniz bilinmez ama size uygun bir program her zaman vardır. İyi yolculuklar!

Yurtdışında Özel Lise Okuyanlara Müjde

Geçtiğimiz öğretim yılının en önemli haberlerinden biri kuşkusuz ki, yurtdışında lise okuyanlara Türkiye’de sınavsız üniversite hakkı verilmesiydi. Yükseköğretim Kurulu’ndan gelen iyi haberler bununla da sınırlı değildi; YÖK, yurtdışında lise eğitimi aldıktan sonra Türkiye’ye dönüp sınavsız şekilde üniversiteye giren öğrencilerden harç ve katkı payı da alınmayacağını duyurmuştu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu yasa değişikliğinde önce geçen yıl, “Yurtdışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar Son Şekli” adıyla çıkardığı yönetmelikle, yabancı öğrencileri almak isteyen yükseköğretim kurumlarının ön lisans ve lisans bölümlerinin birinci ve ikinci öğretimleri ile uzaktan eğitim ve açık öğretim programlarında bu yabancı öğrenciler için kontenjan ayırmasını istemişti ki, bu karar bu yıl uygulanmaya başladı.

Pasaportunuzu ve vizenizi hazırlayın!

Özetlemek gerekirse; YÖK’ün ilgili kararından önce, Türk öğrenciler Türkiye’de üniversiteye gitmek istediklerinde, YÖK tarafından uygulanan yabancı öğrenci sınavına girmek ve öğrenim ücreti ödemek zorunda kalıyordu ki, bu meblağlar bölüme göre değişmekle birlikte 15 bin TL’yi buluyordu.

Yine ilgili düzenleme sonucunda üniversiteler, yabancı öğrenciler için kayıt şartlarını artık kendileri belirliyorlar. Türkçe bilgisi, lise akreditasyonu ve not ortalamaları gibi maddeler üniversitelerin kendi isteğine bırakılırken, üniversitenin aradığı uygun koşulları taşıyan her Türk öğrenci dilediği bölüme kayıt yaptırabiliyor.

Yurtdışında devlet ya da özel bir liseden mezun olmanın en büyük avantajlarından biri, lise eğitiminin alındığı ülkede üniversite okuyabilmekti. Yeni düzenlemeyle artık Amerika, Kanada, İngiltere ve İsviçre gibi ülkelerin seçkin liselerinden öğrenim gören öğrenciler, dilerlerse mezun olduktan sonra Türkiye üniversitelerine devam etmeyi seçebiliyorlar.

Özel liselerin özel ortağı: Globalise

Milli Eğitim Bakanlığı’nın proje ortağı Globalise, seçkin öğrencilerinin kariyer planlamalarında onlara her aşamada uzman eğitmen kadrosuyla destek olurken, Özel Lise Programı ile yurtdışındaki saygın eğitim kurumlarıyla işbirliğini arttırarak sürdürüyor.A’dan Z’ye titizlikle seçtiğidünyanın en seçkin özel yatılı ve gündüzlü liselerine öğrencilerimizi kabul ettiren Globalise, öğrencilerinin kişilik özelliklerine ve hedeflerine yönelik kişiselleştirilmiş eğitim imkânlarısunan okullar ile onları adeta üniversiteye hazırlıyor.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimiz için Globalise tarafından özenle seçilen özel okullar, özellikle spor ve sanat dallarında son derece iddialı programlar ve zengin aktiviteler sunarken, gerek yatılı gerekse de aile yanı konaklamalı olsun; yurtdışında eğitim almaya giden öğrencilerimiz yabancı dillerini en üst seviyeye çıkarırken hem akademik hem de kişisel gelişim anlamında unutamayacakları deneyimler yaşarlar.

Kampüs ve yurtların sağladığı güvenli ortamda konaklamayı tercih eden öğrencilerimiz Boarding School denen Özel Yatılı okullara giderken, Day School denen Özel Gündüz okullarına devam eden öğrenciler aile yanında konaklarlar.

Size uygun bir lise muhakkak var!

Globalise sizi ve hedeflerinizi tanıdıktan ve dil ve akademik seviyenizi tespit ettikten sonra sizin için en doğru eğitim sisteminin olduğu ülkeyi ve okulları belirliyor, kariyerinizi tüm bunlara göre planlıyor. Başvuru ve mülakat süreçlerini bizzat yürüten Globalise uzmanları, Oryantasyon Programları ile öğrencilerini program öncesinde yurtdışına her anlamda hazırlamakla kalmıyor, yurtdışında yaşam sürecinde de onların her sorunlarıyla yakından ilgilenmeye devam ediyor.

Artık bir yurtdışı lisesinde eğitim görmek, yabancı dilinizi geliştirirken dünyanın dört bir yanından arkadaşlar edinip tam anlamıyla bir dünya vatandaşı haline gelmek için çok daha fazla sebebiniz var. Size uygun bir özel lise bulmanın tam zamanı!

Yurtdışı Eğitimde Kolejlerin Yeri: Amerika, Kanada, İngiltere

25 yıllık deneyimiyle bugüne kadar farklı yaşlardan binlerce öğrenciyi birçok farklı ülkede eğitim almak üzere hazırlayan ISEWorld’ün gücü, öğrencisinin kapasitesini ve hedeflerini iyi tanıyarak kendisi için geliştirilen kariyer planlamasına verdiği değerden geliyor. Öğrencilerinin hedeflerine ulaşmaları için kendilerine en uygun rotayı çizmeyi başlıca misyonu olarak belirleyen ISEWorld, yurtdışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin önünde farklı kapılar açıyor. Bu kapılardan biri de kolejler.

Türkiye’de özel ortaöğretim kurumları için kullanılan “kolej” ifadesi, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimizin de bileceği üzere yabancı ülkelerde genellikle bizdeki kullanımından farklı tipte eğitim kurumlarına verilen bir isimdir.

Eğitim kalitesinin en üst seviyede olduğu ABD, Kanada ve İngiltere başta olmak üzere, eğitim sisteminin çok dinamik birer parçası olan “kolejler” hakkında kimi detaylara aşağıda göz atalım.

Amerika’da Kolej Eğitimi: Üniversite-Kolej farkı

Bizim sıkça kullandığımız kalıbın aksine; Amerika’da kolej, bir lise ya da ortaöğretim okulunu değil, üniversite gibi lisans eğitimi veren bir eğitim kurumunu ifade eder. Hatta Amerikalılar bizim “üniversite” olarak bahsettiğimiz eğitim aşamasından “kolej” diye bahsetmeyi tercih eder. İki-yıllık bir kolej Associate’sDegree (Ön Lisans Derecesi) verirken, dört yıllık bir kolej ya da üniversite Bachelor’sDegree (Lisans Derecesi) verir.

Lisansüstü eğitim genellikle üniversiteler tarafından verilmekle birlikte, kolejler de belli konularda yüksek lisans eğitimi sunar. Genellikle üniversitelerden bağımsız olan kolejler, zaman zaman da üniversite bünyesindedir ve aynı kampüs içinde yer alır. İşte tam da bu yüzden Amerikalılar lisansüstü eğitimden ise “üniversite” diye bahseder.

İkisi de dörder yıllık eğitim verip lisans diploması kazandırmakla birlikte, kolej ve üniversiteler arasında doğal olarak bazı farklar da vardır. Lisansüstü eğitimin daha sıklıkla üniversiteler tarafından verilmesi, üniversitelerin bilimsel araştırma, fiziksel imkânlar, akademik kadro açısından bir miktar öne çıkmasına neden olur.

Buna karşın, üniversitelere göre daha küçük olan Amerikan kolejlerinde sosyalleşmek ve kendini rahatça ifade edebilmek daha kolaydır.

Amerikan kolejleri öğrencilerine iki eğitsel yaklaşım sunar: Temel lisans eğitimi ve mesleki/profesyonel yaklaşım.

Öğrencileri farklı düşünme, farklılıkları kabul etme, etkili bir şekilde konuşma ve yazma konularında geliştiren temel lisans eğitimine ek olarak, mesleki/profesyonel yaklaşım öğrenciyi üçüncü senesinden itibaren kariyer yapacağı alana doğrudan bir şekilde hazırlamaya başlar.

Amerika’da kolej eğitimi denince değinilmesi gereken “Community Kolejler”, devletçe ya da özel kurumlar tarafından bölge halkına eğitim vermek için kasaba ve şehirlerde kurulmuş eğitim kurumlarına verilen addır. Community kolejlerde gündüz çalışan öğrencilerin sertifikaya yönelik ve dört yıllık okullara transfer edilebilecek dersler almaları mümkündür. Görece çok daha ekonomik olan bu okullar, çoğu öğrenci için dört yıllık bir okula transfer öncesi ilk iki yılın derslerinin alındığı okullardır.

Kanada’da Kolej Eğitimi: Community kolejleri Kanada’da da gözde

Amerika’daki Community kolejlerine benzer şekilde, Kanada’da da bu okullar genellikle dört yıllık üniversitelere transfer edilebilecek dersleri ilk iki yılda öğrencilerine verirler ve bir anlamda üniversite transfer görevi üstlenirler.

Birçoğu ISO sertifikasına sahip olmak üzere, Kanada’da yaygın olan kolejler profesyonel yaşamda geçerliliği olan ve genellikle çalışma devresini de içine alan 1-3 senelik profesyonel programlar sunarlar. Genel akademik konulara ek olarak, belirttiğimiz üzere mesleki anlamda özel müfredat programları da sunan bu okullar, daha az mevcutları, sosyalliğe üst düzeyde imkân vermeleri, etkileşimli öğretim sistemleri ile üniversitelere göre yer yer önemli artılara sahiptir.

Özellikle de sağlık, işletme, sosyal hizmetler gibi alanlardaki yoğunluklarıyla Kanada işgücüne önemli katkılarda bulunan Kanada kolejleri kamunun çalıştığı alanlardaki ekonomik ve sosyal ihtiyaçları karşılamak için sürekli olarak değişim ve yeniliği öngören dinamik eğitim kurumlardır.

İngiltere’de Kolej Eğitimi: Harry Potter’dan fazlası

İngiltere, köklü eğitim sistemine dâhil birçok tarihi kolejiyle gerek İngiliz gerekse de dünyanın dört bir tarafından uluslararası öğrencilere hizmet vermektedir. Yurtdışında eğitim söz konusu olduğunda dünyanın en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan İngiltere’de kolej eğitimi almak isteyen yabancı öğrenciler için birçok avantaj vardır.

Söz konusu kolejlerden birine kabul edilen öğrenci, yabancı dilini, yani İngilizcesini geliştirdikten sonra mesleki eğitim almak isterlerse o koleje devam edebilir, belli kolejlerde okuyan öğrenciler ise kolejden sonra üniversite son sınıfa geçiş yapıp üniversite diplomasına da sahip olabilirler. Zengin kütüphaneler, teknolojik altyapılar, bilgisayar ve fen laboratuvarları gibi akademik artıların dışında kolejlerin en büyük kişisel gelişim avantajlarından biri kuşkusuz ki, İngilizce yeteneklerinin, bu kolejlerde okuyan İngiliz öğrencilerin de etkisiyle en üst seviyeye çıkmasıdır.

Öğrenci sayılarının yüksek olduğu kolejler, sosyal aktivite anlamında da oldukça zengindir. Kolejlerde kurulan öğrenci birlikleri ve bu birliklerin organize ettiği özel aktiviteler de benzer şekilde yabancı öğrencilerle İngiliz öğrencilerin kaynaşmasına yardımcı olur.

2012 itibariyle tüm İngiliz devlet kolejlerinin HighlyTrusted konumunda olması ile daha da değerlenen İngiliz kolejlerinde eğitim alan öğrenciler part-time çalışma iznine de sahip olmaktadırlar.

ISEWorld ayrıcalıkları için iletişime geçin

Amerika, Kanada, İngiltere ya da diğer ülkelerdeki kolejler hakkında daha geniş bilgiye sahip olmak, size uygun bir kolej bulup akademik kariyerinizi zenginleştirerek meslek hayatınıza hazırlanmak için hemen ISEWorld ile iletişime geçin ve ayrıcalıklardan hemen faydalanmaya başlayın.

Tam Burs ya da Kısmi Burs: İşte Bütün Mesele Bu!

Yurtdışında bir ülkede kaliteli bir eğitim almanın masraflarıyla Türkiye’de eşdeğerde bir okulda okumak arasındaki makas her ne kadar kapanıyor olsa da, eninde sonunda yurtdışında yaşam maliyetleriyle de baş etmek zorunda olan öğrenciler için, özellikle de başarılı öğrenciler için en güzel sürprizlerden biri elbette ki bir burs bulmaktır.

Dünyanın dört bir yanından yurtdışında eğitim almak isteyen binlerce öğrencinin aynı zamanda burslara da başvurdukları düşünüldüğünde, burs alan öğrenciler arasına girmenin bazı özel vasıflar gerektirdiği aşikârdır. Özel vasıflara geçmeden önce, olmazsa olmazlarla başlayalım: Gideceğiniz ülkede konuşulan dile yeterince hâkim değilseniz, okulunuzdaki geçmişiniz pek de parlak değilse ya da başvurduğunuz okulu etkileyebilecek derecede önemli projelerde yer almadıysanız, sportif anlamda üstün yetenekleriniz yoksa burs konusunda işler düşündüğünüz gibi gitmeyebilir!

Burs için hangi şartlar aranıyor?

Esasında hemen yukarıda negatif cümleler içinde kullandığımız ifadelerin pozitifleri size burs yolunda ilk önemli adımları attıracaktır, ama bursların genelde kısmi olarak verildiği ve tüm eğitim ve yaşam masraflarını karşılamadığı gerçeği her zaman hatırlanmalıdır.

Bir burs kazanmak için temelde şu şartları sağlamak gerekir:

–        Bir yurtdışı yükseköğrenim bursu için başvuran öğrenciler, eğitim almak için gidecekleri ülkenin dilini çok iyi seviyede biliyor olmalıdır.

–        Yukarıda da belirttiğimiz gibi; öğrencinin okulundaki notlarının yüksek olması ya da eğer sporla ilgileniyorsa eğitim hayatının yanında spor hayatında da başarılara sahip olması gerekmektedir. Sportif başarılar, özellikle de bu konuya üniversite tanıtımı anlamında sonsuz önem veren Amerikan üniversiteleri açısından çok önemlidir. Tenis, basketbol, atletizm vb. dallardaki üst düzey sportif başarılarınızı ispat edebilirseniz, iyi bir üniversiteden iyi oranda bir burs kazanma olasılığınızı arttırırsınız.

–        Yine ABD başta olmak üzere birçok ülke üniversiteleri, bilimsel çalışmalara çok büyük önem verir. Eğitim hayatınız bir bilim ödülü ya da tanınmış bir proje ile taçlanmışsa, kısmi ya da tam burs alma şansınız yükselecektir.

–        Başvuru yapan her 10-15 öğrenciden sadece 1’inin burs almaya hak kazandığı düşünüldüğünde; burs almak isteyen öğrencilerin önceden başvuru yapması, okulun, başvuru yapan öğrencinin ciddiyetini anlaması ve öğrenciye güvenip sağlıklı bir iletişim kurabilmesi adına önemlidir. Unutulmamalıdır ki, bu noktada şans faktörü değil, akademik veya sportif başarılara ek olarak, bursu ne kadar istediğinizi göstermek kilit noktadır.

–        Tüm bu burs olasılıklarının esasında “ne kadar iyi bir öğrenci olduğunuzu kanıtlamak” noktasında düğümlendiğini belirtmiştik. Bunun en kolay ve direkt yollarından biri okulunuzdaki ya da üniversitenizdeki hocalarınızın referanslarıdır. Eğer okulunuzda yurtdışı okullarında görev yapan profesörleri tanıyan hocalarınız varsa, onlarla iletişimde kalın ve “ne kadar iyi bir öğrenci olduğunuzu” sıklıkla hatırlatın!

Yüksek ortalama ya da yıllık ücretleri karşılayabilmek tek başına yeterli değil

Öğrenciler tüm bu şartları sağlasalar bile burs alamayabilirler. Bunun yanında, yine Amerikan üniversiteleri örneğinden gidersek; üst düzey okullar hem yüksek ücretlere hem de akademik anlamda yüksek şartlara sahiptir. Bırakın burs almayı; bu üst düzey üniversitelere yıllık yüksek ücretleri karşılasanız bile giremeyebilirsiniz. Ya da benzer şekilde ortalamalarınız çok yüksek olsa bile kabul edilmeyebilirsiniz. Zira doğaldır ki, tüm dünyadan bu koşulları sağlayabilecek binlerce öğrenci başvurmaktadır ama bu şartları sağlayarak her başvurana burs verilmesi olanaklı değildir.

Kısacası, burs konusunda kendi imkânlarınızla yol alabilmeniz için gerçekten özel yeteneklerinizin ve vasıflarınızın olması gerekir. Bunun dışında; ülkemizden kimi kurum kuruluş ve vakıflar, başta A.B.D, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya ve İsviçre olmak üzere, yurtdışında eğitim almak isteyen öğrencilerimize özellikle de İşletme, Endüstri Yönetimi, Mühendislik, Sosyal Bilimler gibi alanlarda yüksek oranda burslar sağlayabilmektedir.

ISEWorld, burs konusunda da öğrencilerinin yanında

Başta ABD, Kanada, İngiltere ve Almanya olmak üzere, dünyanın sayılı kolej ve üniversitelerine yıllardır başarılı öğrencilerimizi yerleştiren ISEWorld ve uzman kadrosu, bu okullarla süregelen iyi ilişkilerinin meyvelerini, öğrencilerine verilmesinde aracılık ettiği burslarla topluyor.

Bir lisans ya da yüksek lisans bursu almanın ilk önemli aşamasını “öğrencinin kendisini ve yeteneklerini en iyi şekilde tanıması ve tanıtması” olarak belirleyen ISEWorld, bu doğrultuda profesyonel yardım sunmak üzere yurtdışında eğitim almak isteyen tüm öğrencileri bekliyor.

ISEWorld’e gelin, size ve yeteneklerinize en uygun okula kabul edilip bursunuzu cebinize koyun! Unutmayın; önemli olan kapasitenize uygun eşleşmeyi bulabilmektir!

Test Hizmetleri, Tam 500 Sınavın Resmi Uygulayıcısı

TOEFL iBT, GRE, GMAT, ISEE, SSAT, TOEFL Junior, TOEFL iBTComprehension ve PrometricSınavları’nın Türkiye’deki yetkili sınav uygulayıcısı olan Test Hizmetleri, yurtdışında eğitim almak ya da İngilizce yeteneklerini belgelemek isteyen öğrenci ya da mezunlar için çok geniş yelpazede bir sınav listesi sunuyor.

Dünya çapında geçerliliği olan ve her sene milyonlarca ulusal ve uluslararası öğrencinin girdiği bu sınavlar için öğrencilerine birebir/ grup çalışma ya da workshop olanakları tanıyan Test Hizmetleri’nin uygulayıcısı olduğu yaklaşık 500 sınav arasında şu sınavlar bulunur:

–        Prometric Sınavları

–        Kurumsal Sınavlar

–        Assessment Sınavları

–        Yurtdışı Üniversitelerine Giriş Sınavları

–        Kolejlere Giriş Sınavları

–        Deneme Sınavları

–        College Readiness

–        Diğer Sınavlar

Dünyanın dört bir yanından 400 kurum ve firma için sınavlar geliştiren ve her yıl akademik ya da mesleki kariyerlerinde ilerlemek isteyen ortalama 10 milyon kişiyi bu sınavlar vasıtasıyla işverenlerle bir araya getiren Prometric’in yaklaşık 300 sınavının uygulayıcısı olan Test Hizmetleri, öğrencilerini bu sınavlara workshop çalışmalarıyla hazırlıyor.

Şirketlere özel sınav hazırlama ve Proctoring de listede

Test Hizmetleri Genel İngilizce Sınavı, TOEIC Bridge, TOEIC Dinleme ve Okuma, TOEIC Konuşma ve Yazma, TOEFL iBT® başta olmak üzere, kurumsal sınavlarıyla şirketlerle çalışanlar arasında en doğru eşleşmelerin gerçekleşmesine aracılık eden Test Hizmetleri; yetkili uygulayıcı olduğu bu sınavların haricinde şirketlere özel sınav hazırlama ve Proctoring hizmetleri de sunuyor.

–        PLEP, SLEP, TOEFL JuniorComprehensive, TOEFL JuniorStandard ve TOEFL Primary’nin dâhil olduğu Assessment sınavlarımız;

–        Amerikan ve Alman üniversiteleri başta olmak üzere Yurtdışı Üniversitelerine Giriş sınavlarımız;

–        ISEE ve SSAT’ın da uygulandığı Kolejlere Giriş sınavlarımız;

–        TOEFL iBT başta olmak üzere deneme sınavlarımız;

–        College Readiness, CPAA, CPT, AB Liseleri Kabul, MPP, ECAA, WPP gibi uygulayıcısı olduğumuz nice sınav ile;

Test Hizmetleri olarak öğrencilerimizin İngilizce dil yeterliliği anlamında tüm ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Siz de yukarıda listelediğimiz herhangi bir sebeple İngilizce kullanma ve anlama yeteneklerinizi ölçmek, sınav tarihlerinizi belirlemek ve workshop’lar hakkında daha detaylı bilgi almak için tüm bu sınavların Türkiye’deki yetkili sınav merkezi Test Hizmetleri ile iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere Üniversitelerine Kabul Yolları

Yurtdışında üniversite eğitimi denince akla ilk olarak ABD gelse de İngiltere üniversitelerinin tüm dünya çapında saygınlığı herkesin malumudur. “Urfa’da Oxford vardı da biz mi gitmedik” vecizesinin merkezindeki Oxford başta olmak üzere birçok İngiliz üniversitesi Türkiye’den öğrencilerimiz de dâhil, üniversite çağındaki milyonlarca gencin hayalindedir.

Bu yargı elbette ki sadece Harry Potter filmlerinden ve yukarıda örneğini verdiğimiz kimi vecizelerden beslenmez. Üniversiteleri ele alan araştırmalar ve çeşitli kriterlere göre oluşturulan sıralamalarda, İngiltere üniversiteleri, Amerikan üniversitelerinden sonra her zaman için ikinci sırada yer alır. Köklü eğitim mirası ve gelenekleriyle İngiltere, dünyanın en iyi 10 üniversitesi arasına 4, Avrupa’nın en iyi 10 üniversitesi arasına ise tam 7 okul birden sokmayı başarıyor.

Complete UniversityGuide’ın (CUG); giriş standartları, öğrenci memnuniyeti, bilimsel araştırma kalitesi ve mezuniyet başarıları gibi ölçütleri baz alarak yaptığı güncel sıralamada ilk 25 Büyük Britanya üniversitesi şu şekilde oluştu:

 1. Cambridge
 2. Oxford
 3. London School of Economics
 4. StAndrews
 5. Durham
 6. ImperialCollegeLondon
 7. Warwick
 8. Bath
 9. UniversityCollegeLondon
 10. Exeter
 11. Lancaster
 12. Surrey
 13. Loughborough
 14. York
 15. East Anglia
 16. Southampton
 17. Birmingham
 18. Bristol
 19. Leicester
 20. Newcastle
 21. Edinburgh
 22. Kent
 23. Cardiff
 24. Leeds
 25. Nottingham

İngiliz üniversite sistemine genel bakış

İngiliz yükseköğrenim sistemi genel olarak lisans ve yüksek lisans olarak ikiye ayrılır. Köklü bir geçmişe sahip olan İngiliz eğitim sistemi, yüksek seviyedeki teknolojik altyapısı, kütüphane ve laboratuvar gibi fiziki olanakları, kütüphaneleri ve elbette ki kaliteli akademisyen kadrolarıyla donanmış üniversiteleriyle, öğrencileri hem akademik olarak yüksek standartlara eriştirir hem de mezuniyet sonrası meslek hayatı için büyük avantajlarla donatır.

Liseyi Türkiye’de bitirenler için Foundation

Türkiye’deki liselerden mezun olan öğrencilerin İngiliz üniversitelerine doğrudan kabulü ise söz konusu değildir. Zira iki ülkenin eğitim sistemleri arasındaki farklar nedeniyle, ülkemizden mezun olan öğrenciler A Level seviyesinde kabul edilmediklerinden doğrudan kabul gerçekleşemez.

Bununla beraber, “Foundation Programı” ile A Level seviyesine gelmek ve İngiltere’de üniversite eğitimi almak mümkündür. Öğrencilerin  1 yıl boyunca Fen Bilgisi, Matematik, Sosyal Bilimler gibi temel alanlarda eksiklerinin giderildiği, hazırlık sınıfı olarak nitelenebilecek “Foundation Programı” sonrasında üniversiteye kabul edilirler, çünkü öğrenci bu bir yıl boyunca zaten okuyacağı bölüme yönelik dersler almış olur.

Foundation Programına kabulün yolu ise iyi bir İngilizce seviyesinden geçer. Bu bir senelik hazırlık süreci boyunca İngilizce dil dersi olmadığından, öğrencinin dil anlamında sorun yaşamıyor olması önemlidir. Bu sayede alan derslerini sorunsuzca geçerek A Level seviyesine ulaşabilir ve üniversitelere kabul şansını büyük oranda garantiler.

İngiliz üniversitelerine girişin daha da kesin bir yolu var: İngiliz liselerinde okumak!

Foundation dışında, İngiliz üniversitelerinde eğitim almanın neredeyse garanti yolu –zaten iyi bir öğrenci olduğunuzu varsayıyoruz!- kalitesi dünyaca ünlü İngiliz özel liselerinden mezun olmaktır. Bu liselerde okuyan öğrenciler, zaten A Level statüsünde oldukları için Foundation programına dahil edilmezler ve not ortalamaları büyük oranda baz alınarak üniversitelere girişleri gerçekleşir.

Foundation ya da Özel Lise; adresiniz Test Hizmetleri

Görüldüğü üzere, İngiltere’de eğitim almak isteyen öğrencilerin önünde iki yol vardır. Liseyi Türkiye’de okuyan öğrencilerimiz bize başvurduğunda ilk yapılacak şey, öğrencinin İngilizce seviyesinin ölçülmesi, eksikleri varsa birebir dersler ya da workshop çalışmaları aracılığıyla Foundation programına kabul edilecek seviyeye getirilmesidir. Zira dil şartını yerine getirmeden hazırlık sınıfına başlamak, sonrasında da üniversiteye kabul edilmek olası değildir.

İkinci yol ise yukarıda da bahsettiğimiz gibi liseyi İngiltere’de okumaktır. Bu konuda da öğrencilere en büyük desteği yine Test Hizmetleri vermektedir. Öğrencilerimizin yeteneklerine, ilgi alanlarına, kendi okullarındaki başarı durumlarına ve karakter özelliklerine göre kendilerine en uygun okullar seçilir ve başvuruları eksiksiz şekilde gerçekleştirilir. Liseyi bir İngiliz okulunda bitiren öğrencilerin akademik anlamda gelecek kaygıları büyük oranda ortadan kalkar.

Gelecek kaygılarına İngiltere’de son verin

Girişte saydığımız nitelikler, İngiltere’de eğitim almanın ne kadar prestijli olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye ekonomisine yön veren büyük şirketlerin en üst düzey yöneticilerinden tutun siyaset dünyamızın birçok yüzüne, birçok sanatçımızdan akademisyenimize kadar İngiltere’de eğitim alanlar, günümüzün vahşi rekabet çağında rakiplerine hep fark atmayı başardılar.

Siz de en kısa zamanda Test Hizmetleri’ne başvurun ve uzman danışmanlarımızdan İngiltere’de okumak hakkında bilgi alın.

Harvard Gibi Okullara Kabulün Anahtarı

Yurtdışında eğitim almak çoğu öğrencinin hayalidir. Dünya üzerinde hayatının kısa bir döneminde bile olsa okula gitmiş herkesin tanıdığı Harvard, Yale, MIT, Stanford, Oxford, Cambridge, Princeton gibi okullar ise hayalleri bile bir adım öteye götürür ve çok farklı dünyaların kapılarını açar.

Söz konusu okullara girmek doğal olarak çok zordur ve “özel olmayı” gerektirir. Senelik 50 bin dolar civarındaki ücretleri ödeyebilecek durumda olmak ya da bu okulların şart koştuğu çok yüksek ortalamaları tutturmak da tek başına yeterli değildir, zira dünyanın dört bir tarafından binlerce seçme öğrenci aynı anda bu okullara girmeye çalışmakta ve başvurularını yapmaktadırlar.

Özellikle Amerika’nın önde gelen okulları söz konusu olduğunda fark yaratacağınız nokta, genellikle, bu okulların çok önem verdiği hikâyenizdir. Kendinizi bu okullara nasıl tanıtacağınız, aynı zamanda bu okullara giriş biletinizdir. Örneğin; Amerika’da iyi bir okulda yüksek lisans eğitimi almak istiyorsunuz diyelim. Elbette ki GMAT’ten sıra dışı bir puan almanız gerekir ama bu yetmez. Başvurunuzun esasında fark yaratacak kısmı ise yazacağınız makalelerdir. Bu makaleler, okullara hedeflerinizi, geçmiş başarılarınızı, ilgi duyduğunuz şeyleri detaylı şekilde anlatmanıza yarar.

Kabul heyetleri sadece notlarınızla ilgilenmiyor

İyi bir makale yazmanın sırrı ise orijinal olmak ve öncelikle kendini iyi tanımaktır. Kendisini iyi tanıyan öğrenci, ilgi noktalarını, tutkularını, hedeflerini ve en önemlisi bu okulda lisans/ yüksek lisans eğitimi almanın kendisine ve okula neler katacağını daha kolay bir şekilde ifade edebilir ki, bu sayede bu makaleleri okuyan kabul heyetleri öğrencileri, istatistiksel birtakım veriler dışında daha yakından tanıma imkânı bulur.

Yukarıda saydığımız birbirinden değerli okullar içinde Harvard’ı diğerlerinden ayıran özellik, Harvard’ın sıklıkla “olay incelemesi” adı verilen metodu kullanmasıdır. Buna göre; dersler, öğrencilerin dersten önce okudukları bir “olay/durum” ile başlar, öğrenciler kurulan tartışma grubunda o günkü derste hangi olayın konuşulacağına karar verir ve ders zamanı geldiğinde sınıfta açık bir tartışma ortamı yaratılır. Bu, geleneksel metotları kullanan birçok okuldan farklı bir yol seçmek anlamına gelir.

Bu kendine özgü metotla eğitim gören öğrenciler, olay incelemelerinden oluşan tartışmaları geliştirme, olaylara farklı bakış açılarıyla yaklaşma, gerçek hayat tecrübelerini öğrencilere iletme konusunda çok iyi olan profesörlerle çalışırlar. Okula başvurudan tutun da okulda başarıyla eğitim görmeye kadar, asıl önemli olan, “mükemmel” bir İngilizce değil, kendinizi nasıl ifade ettiğinizdir. Zira Harvard gibi bir okulda aranan en önemli vasıf, başvuru sırasında yazacağınız makale ya da derslere katılımınız fark etmeksizin, tam da budur.

ISEWorld, öğrencilerine öncelikle kendilerini tanımalarını tavsiye ediyor

Kendini iyi ifade etmek ve orijinal olmak bu kadar hayati bir öneme sahipken, ISEWorld’ün, bu okullara girmek isteyen öğrencilere, TOEFL ya da GMAT gibi dil ve akademik konular dışında en büyük desteği öncelikle kendilerini tanımalarını sağlamaktır. İşte tam da bu amaçla;

–        Öğrencilerle, velilerinin de katıldığı analiz-hedef belirleme toplantıları gerçekleştirilir. Bu toplantılar duruma göre birden fazla ya da ilk toplantının ardından öğrenci ya da veli ile baş başa tekrarlanabilir.

–        Öğrencilerin geçmiş başarıları ve karakter özellikleri iyice incelenerek gelecek hedefleri, tutkuları ve amaçları ortaya konur. Bu doğrultuda hedefe yönelik kariyer planlaması ve program seçimi yapılır.

–        Harvard gibi önde gelen okulların başvuru süreçlerinde nelere önem verdiği, öğrencilerin kendilerini ifade ettikleri makalelerin nasıl hayati değer taşıdığı öğrencilere anlatılır ve güçlü bir makale yazmanın yolları öğrencilere aktarılır.

Yüksek not ortalamalarının, İngilizce dil seviyelerinin, başvuru öncesinde yapılmış bilimsel çalışmaların, içinde yer alınan projelerin yanı sıra, farkınızı ortaya koyacağınız yer makalelerdir ve bu makalelerin tam da bu nedenden dolayı çok dikkatle işlenmeleri gerekir. Kabul heyetinin her satırını büyük bir dikkatle okudukları düşünüldüğünde, bu konuya hâkim profesyonellerden yönlendirmeler almanın yararı ortaya çıkar.

Eğer gözünüz yükseklerdeyse ve kendinizi Harvard gibi kusursuz okullara layık görüyorsanız, akademik başarılarınızın yanında bu makalelere de en az başarılarınız kadar önem verin ve kendinizi en iyi şekilde ifade etme anlamında ISEWorld’ün tecrübeli danışmanlarından yardım alın.